Szach mat – budżet i wypłata

Hetman

Gram z synem w szachy. Pewnego razu sprytnie mnie zaszachował, musiałem bronić króla hetmanem. Po dwóch ruchach hetman, po heroicznej obronie czarnego króla, opuścił pole bitwy. Wiedział, że ma bezpieczną pozycję, że nic mu nie zagraża, że może zginąć, jednak obrona króla była jego prawdziwą i jedyną misją. Hetman wybronił króla z szachowej pozycji. Hetman zrobił swoje. Hetman może odejść.

Informowałem już, o zawieszonych obradach XXVII sesji (czytaj tu). Zastanawia mnie dlaczego pani Przewodnicząca zawiesiła obrady? Dwa lata całkiem nieźle radziła sobie z prowadzeniem posiedzeń. Czy coś mogło wpłynąć na decyzję pani Barbary Cychol. Być może zaproponowane przez radnych zmiany w budżecie? Może próba podjęcia uchwały w sprawie wynagrodzenia wójta?
W obu przypadkach podjęcie uchwały przez radę świadczyłoby o tym, iż Rada Gminy Łomża może i nie boi się sięgnąć po narzędzia władzy, jakie ma w rękach.

        budżet

Uchwalenie budżetu gminy na rok 2013 z zatwierdzonymi poprawkami radnych (zgłoszonych przez Kłysa i Niecieckiego) oznaczałoby że radni:
po primo – na tyle się zorientowali w budżecie, że już nie są obojętni,
po secundo – i na dodatek mają swoje pomysły jak powinien ten budżet wyglądać,
po tertio – jakby tego było mało to dokonują przesunięć z działu „przejadamy” (dział 750 – administracja) do działu „inwestujemy” ( dział 600 – drogi). Zawieszenie posiedzenia skutecznie powstrzymało radę przed uchwaleniem budżetu z poprawkami. Pokażę te poprawki za kilka dni jak dojdzie do zatwierdzenia budżetu przez radę, lub najprawdopodobniej przez RIO.

        wypłata

Być może Przewodnicząca Rady Cychol dostała zadanie stać na wałach obronnych pensji wójta Nowakowskiego? Niedopuścić do obniżenia uposażenia włodarza gminy nawet płacąc wielką cenę, którą jest sparaliżowanie prac rady. Choć Rada decyzją Przewodniczącej znalazła się prawdopodobnie w rzeczywistości konfliktu z prawem,to cel jak na razie został osiągnięty – wypłata obroniona.

I taka jest prawda. Piotr Kłys

Skomentuj artykuł

komentarze