Sukces dyrektor Kłosińskiej

Biblioteki+

Lista rankingowa

Pani Wiesława Kłosińska, która od wielu lat jest dyrektorem Biblioteki Publicznej Gminy Łomża zdobyła ogromne (1 mln 875 tyś zł !!!), dofinansowanie na projekt pn. „Rozbudowa infrastruktury bibliotecznej w Gminie Łomża”. Projekt zakłada rozbudowę siedziby w Podgórzu poprzez wybudowanie nowego obiektu, który będzie służył mieszkańcom pomieszczeniami bibliotecznymi, czytelnią, a także dzieciom z przeładowanej szkoły podstawowej w Podgórzu.

        w końcu coś pozytywnego

Cieszę, że możemy w końcu przeczytać w internecie pozytywne informacje na temat naszej gminy. Na portalu 4lomza.pl pojawił się pozytywny artykuł o Siłaczce z Podgórza. Po czarnej serii artykułów na temat wyczynów Wójta i Rady, oraz po ostatnim „żarcie” z 1 kwietnia, którym była antynagroda dziennikarzy (czytaj tu) dla Wójta można było podejrzewać redaktorów portalu o stronniczość.

W grudniu 2012 roku pojawiła się informacja na stronie KPRM (premiera RP) o zgodzie na zwiększenie poziomu dofinansowania do złożonych wniosków. Jednym słowem  do determinacji pani Dyrektor doszło jeszcze „szczęście”, że pula środków nie została wykorzystana przez złożone wnioski. Wszystkim wnioskom złożonym w czasie I naboru ( do 15 listopada 2012 roku) do konkursu w ramach Priorytetu „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek” będącego częścią rządowego Programu Wieloletniego Kultura+ zwiększono procent dofinansowania.

        życzę powodzenia

Na ręce pani dyrektor Kłosińskiej, jako wyraz wielkiego uznania dla silnej woli w dążeniu do celu, składam szczere gratulacje za osiągnięty dotychczas sukces i życzę powodzenia przy realizacji niełatwego zadania, jakim będzie realizacja i rozliczenie zwycięskiego wniosku.

Prawdą jest, że nie byłem entuzjastycznie nastawiony do pomysłu rozbudowy biblioteki w Podgórzu. Kiedy po raz pierwszy pani Kłosińska przyszła do Rady z tym pomysłem (chyba wrzesień 2012r.) wykazałem bardzo pozytywne nastawienie do samej idei pozyskania zewnętrznych środków na rozwój bibliotek. Jednak wówczas u części radnych wątpliwości wzbudziło kilka istotnych szczegółów tej debaty. Finalnie byłem jedną z osób, które głosowały przeciw. Powód to… ale nie, teraz nie o tym. Teraz trzeba świętować z panią Dyrektor.

        wszystkie ręce na pokład

Od kilku lat zajmuję się pozyskiwaniem „pieniędzy zewnętrznych”, są to głównie środku pochodzące z Budżetu Państwa i Unii Europejskiej. Wiem, że pojawienie się wniosku na liście rankingowej to dopiero początek. Jest to moment ogromnego szczęści i spełnienia, ale nie można jeszcze pić szampana. Na tym etapie szampana się kupuje i wstawia do chłodziarki. Droga jeszcze długa – podpisanie umowy o realizację projektu, wykonanie, częściowe i końcowe rozliczenia, szereg kontroli. Poziom trudności tego przedsięwzięcia oceniam na bardzo wysoki. Dlatego, jeśli dojdzie do podpisania umowy, to wszyscy którzy mogą mieć wpływ na przebieg dalszych wydarzeń w tej sprawie powinni się mocno postarać. Należy dołożyć wszelkiej dobrej woli by, jeśli nie pomóc, to przynajmniej nie przeszkadzać. Sprawa ważna, bo pieniądze wygrane są ogromne, a więc i odpowiedzialność i ryzyko, bo tu każdy błąd może drogo kosztować nas mieszkańców. Potrzebna więc współpraca, rozwaga, ostrożność, by były dobrze wydane. Dotyczy to jednakowoż pani Kłosińskiej, wójta i pracowników urzędu gminy oraz radnych.

        per aspera ad astra

Nie wiem czy ta historia będzie bajką disnejowską, czy będzie to holywoodzki dramat ze szczęśliwym zakończeniem. Wiem natomiast, że jeśli wszystko „zagra”, szampana z lodówki będzie można wyjąć dopiero po ostatniej kontroli i końcowym rozliczeniu. A kieliszki dostaną zapewne tylko oddania i zasłużeni dla sprawy.

I taka jest prawda. Piotr Kłys

Skomentuj artykuł

komentarze