„Ratuj maluchy i starsze dzieci też”. Pierwszy 1000 podpisów w Łomży.

W lutym 2013 roku włączyliśmy się z żoną w ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum edukacyjne. Organizatorem jest Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców. Jak podaje organizator akcji na dzień 21marca ponad 181 tysięcy osób pełnoletnich złożyło podpisy pod wnioskiem do sejmu. Jest to niesamowity sukces akcji rozpoczętej 8 stycznia 2013 roku.

         jak się zaczęło?

Jak podaje Stowarzyszenie na swojej stronie internetowej jest to kolejna akcja rodziców w sprawie sześciolatków, dzięki poprzednim udało się odroczyć reformę w sumie dla pięciu roczników dzieci.
Pierwszą inicjatywą była internetowa zbiórka podpisów pod akcją Ratuj Maluchy, którą poparło ponad 60 tys. osób. Zbiórka podpisów w internecie trwa od 2008 roku. Dzięki temu odroczono reformę obniżenia wieku szkolnego o trzy lata (do 2012).
Drugą inicjatywą rodziców był obywatelski projekt ustawy „Sześciolatki do przedszkola”, pod którym w 2011 roku udało się zebrać 347 tysięcy odręcznych podpisów. Rodzice postulowali min. całkowite wycofanie reformy. Rząd w odpowiedzi odroczył obniżenie wieku szkolnego o dwa kolejne lata (do 2014r.).

         ale o co chodzi?

Obecny system edukacji się nie sprawdził i już obserwujemy niechlubne plony w postaci narastających problemów wychowawczych, obniżenia poziomu kształcenia itd. Zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum w którym jako obywatele i rodzice chcemy wypowiedzieć w sprawach edukacji naszych dzieci:

1. zniesienie obowiązku szkolnego sześciolatków
2. zniesienie obowiązku przedszkolnego pięciolatków
3. przywrócenie w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów
4. stopniowy powrót do systemu: 8 lat szkoły podstawowej + 4 lata szkoły średniej
5. ustawowe powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli

         dlaczego włączyliśmy się w akcję?

Po pierwsze problem dotyka bezpośrednio naszą rodzinę, mamy troje dzieci. Najstarszy syn jest w pierwszej klasie podstawówki – mieliśmy możliwość wyboru,  więc we wrześniu 2012 roku posłaliśmy go do szkoły jako siedmiolatka. Młodsza córka urodziła się w 2007 roku, więc jest z ostatniego rocznika , gdzie rodzice mają prawo wyboru: czy do I klasy puścić jako sześciolatka (w 2013r.) czy jako siedmiolatka (w 2014r.). Zgodnie z nową ustawą na tym prawo wyboru się kończy, a w 2015 r. wszystkie 6-ciolatki obowiązkowo do I klasy. Walczymy więc też o najmłodszego dwólatka.

Po drugie moja żona Agnieszka jest psychologiem, obecnie prowadzi prywatny gabinet. Ma też wieloletnią praktykę z osobami dorosłymi, młodzieżą licealną, od dwóch lat pracuje także jako psycholog w przedszkolach z rodzicami. Uważa, że sześciolatki nie są jeszcze gotowe emocjonalnie i społecznie do obowiązku szkolnego w obecnym kształcie. Psycholodzy twierdzą, że dla wielu sześciolatków znalezienie się w szkolnej ławce, może być traumą, która zaważy na całym ich edukacyjnym życiorysie. Wystarczy pomyśleć, że jeśli sześciolatek jest z końca roku, będzie miał szansę być w klasie z siedmiolatkiem z początku roku. To niemal dwa lata różnicy! Taka różnica to przepaść.

         mamy już 1000 podpisów

Moja żona jest koordynatorem akcji w województwie podlaskim. W Łomży i okolicach zebraliśmy w niewiele ponad miesiąc 1000 podpisów, a to jeszcze nie koniec. Zachęcamy każdego do włączenia się w akcję, można to zrobić poprzez złożenie podpisu. W tym celu można:

1. Wydrukować formularz i zebrać podpisy zgodnie z instrukcją podaną na stronie organizatora. Można także pobrać materiały informacyjne.

2. Wypełnione listy należy wysłać do Pełnomocnika wniosku o Referendum edukacyjne „Ratuj Maluchy i starsze dzieci też” Tomasza Elbanowskiego, ul. Kazimierza Wielkiego 31/41, 05-120 Legionowo, lub do naszego biura w Łomży:
Certus Agnieszka Kłys
ul. Nowogrodzka 272
18-400 Łomża
kontakt telefoniczny: 504 919 808
kontakt mailowy: agnieszkaklys1@o2.pl

2. Jeśli ktoś nie może wydrukować formularza do zbierania podpisów zapraszamy do naszego biura w Łomży. Możemy także wysłać listy pocztą.

         media pomagają

Dziękujemy wszystkim mediom, które podjęły ten temat. Szczególnie dziękujemy portalowi 4lomza.pl za bezpłatną emisję banneru promującego akcję oraz rozgłośni Radio Nadzieja za zaproszenie do udział w audycji „Nic o nas bez nas”, zaś redaktorowi Maciejowi Kowalskiemu za zainteresowanie akcją.

I taka jest prawda. Piotr Kłys

Skomentuj artykuł

komentarze