Podgórze: łącznik ze szkołą za 150 czy za 210 tysięcy?

Z budową biblioteki jest związana inwestycja, na którą w budżecie gminy na rok  2013 jest zapisane około 150 tyś zł. Jest to budowa łącznika między szkołą podstawową a  nowym obiektem. Byłem jednym z radnych, którzy podpisali się pod wnioskiem o zmiany w projekcie budżetu na ten rok. We wniosku między innymi było te 150 tysięcy, które proponowaliśmy przesunąć na budowę dróg, a w razie potrzeby na dach szkoły w Puchałach. Czyli zamiast na łącznik dać na drogi w 2013, zaś łącznik wybudować w z budżetu 2014r.

        skąd taki pomysł

Otóż uważaliśmy i podtrzymujemy to stanowisko, że środki na łącznik są zapisane o rok za wcześnie. Po pierwsze w momencie procedowania budżetu, nawet w dniu podejmowania uchwały budżetowej (początek lutego 2013) nie były znane wyniki konkursu ogłoszonego przez Krakowski Instytut Książki. Toteż środki na łącznik były zapisane niejako w ciemno. Po drugie w budżecie, jak napisałem wyżej, na to zadanie jest zapisane 150 tysięcy, zaś w kosztorysie zadania jest 210 tysięcy. Różnica pochodzi stąd, iż w momencie przedstawiania projektu budżetu Radzie i RIO (listopad 2012) skarbnik gminy pani Zofia Brokowska na zadanie za 210 tyś. zapisała kwotę dotacji w wysokości 150 tyś., gdyż pozostałe 60 tyś. miało być dofinansowane ze źródeł zewnętrznych gdyby wniosek wygrał. Natomiast w grudniu okazało się, że łącznik nie może być sfinansowany w ramach wniosku i przezornie pani Kłosińska (Dyrektor bibliotek) go nie wpisywała. Za to oczywiście należy panią Dyrektor pochwalić, bo przecież byłoby to wydatkiem niekwalifikowanym. Problemem jest jednak to, że jak już było wiadomo, iż nie będzie dofinansowania do łącznika to nie zadbano, by znaleźć dodatkowe 60 tyś. i dopisać w budżecie do zapisanych już bibliotece na ten cel 150-ciu. Po trzecie środki należy przeznaczać na zadania realne, nie wirtualne. Przecież nie mając nowego budynku biblioteki nikt chyba nie wystartuje z budową łącznika. Nawet, skoro już dziś  wiadomo, że jest dotacja i inwestycja wystartuje, to spokojnie można łącznik zrealizować w 2014 roku, bo pewnie też wcześniej nie da się zakończyć budowy biblioteki.

        Wójcie! Ja proszę – zrób tak, a będzie dobrze.

Tak więc spokojnie mogę rekomendować wójtowi zmiany w budżecie, czyli odblokowanie 150-ciu tysięcy z łącznika w budżecie 2013 i przeznaczenie ich na inne ważne cele oraz umieszczenie 210-ciu tysięcy (zgodnie z kosztorysem tego zadania) w budżecie 2014. W przeciwnym razie wójt będzie musiał w tym roku znaleźć jeszcze 60 tysięcy w skromnej kasie, a więc zabrać z innego zadania. No chyba, że w tym przypadku, jak w wielu innych liczy na mannę z nieba, którą będzie pozyskanie kilku milionów ze sprzedaży gruntów pod stację 400kV. Tylko, że z tego co słyszymy od kilku lat, te miliony to już są przynajmniej dwukrotnie wydane. Ciekawe dla kogo nie starczy?

I taka jest prawda.

Skomentuj artykuł

komentarze