droga powiatowa Jednaczewo

Jednaczewo czeka na asfalt

SONY DSCPrzez Jednaczewo przebiega tzw. zielony szlak turystyczny „Pradolina Narwi”, biegnący od Gaci, przez Pniewo, Siemień, Łomżę, aż do Nowogrodu i Miastkowa. Szlak ten umożliwia zwiedzanie zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych osobliwości znajdujących sie na tym obszarze. Szlak „Pradolina Narwi” pozwala turyście zwiedzającemu ziemię łomżyńską przenieść się w odległy czas żwirowych powiatówek. A to za sprawą drogi przez las Jednaczewski do Szablaka. Ale co tam turyści, co tam ścieżka rowerowa, której nie ma. Tu ludzie mieszkają, a to życie staje się coraz cięższe, właśnie za sprawą asfaltu, którego nie ma.

Ta droga pamięta wiele, ale nie widziała jeszcze jednego – asfaltu.

Mieszkańcy Jednaczewa podejmowali dotychczas wiele starań w sprawie swojej drogi. Jako radny z Jednaczewa od początku kadencji na różne sposoby przypominałem władzom powiatu i gminy o problemie. Wobec nieskutecznych próśb, postanowiłem podjąć kolejny krok. W dniu 19 września 2013 roku zorganizowałem spotkanie mieszkańców Jednaczewa i sąsiedniego Szablaka na tej właśnie drodze. Na spotkaniu był obecny poseł Lech Kołakowski, któremu przedstawiliśmy nasze problemy i poprosiliśmy o interwencję. Dziś załączam Wam linki do relacji z tego spotkania, które można przeczytać na łomżyńskich portalach internetowych: 4lomza.pl oraz lomzynskie24.pl. Swój punkt widzenia przedstawię innym razem, opiszę historię i umieszczę dokumentację działań. Tymczasem kilka wersów z cyklu Radosna twórczość radnego:

        fakty z refrenem

W 1733r. pod Jednaczewem dozgonnie tu walczył oddział strzelców kurpiowskich pod przewodnictwem Stacha Konwy,
a Jednaczewo czeka na asfalt.
Pierwszy asfalt na świecie wylano w Paryżu w 1858 roku,
a Jednaczewo czeka na asfalt.
W Polce zaczęto lać asfalty w okresie międzywojennym,
a Jednaczewo czeka na asfalt.
Strategie Rozwoju gminy i powiatu, Plany Odnowy wsi – tony papierów…
a Jednaczewo czeka na asfalt.
Był jeden starosta, jest drugi starosta,
a Jednaczewo czeka na asfalt.
Był jeden wójt, jest drugi wójt,
a Jednaczewo czeka na asfalt.
Ten wójt to nawet ludziom obiecywał,
więc Jednaczewo czeka na asfalt.
Był jeden radny, jest drugi radny,
wciąż Jednaczewo czeka na asfalt.
3 lata tej kadencji, a powiat nawet metra drogi nie pokrył asfaltem w gminie Łomża,
więc nie tylko Jednaczewo czeka na asfalt.
Radny, wójt i starosta zakończą kadencję w chwale (?),
czy Jednaczewo wciąż będzie czekać na asfalt?

        33 pułk piechoty zaczął

W 1925 roku na polanie pod Jednaczewem odbyła się zabawa pod nazwą „Noc wenecka”. Bawiło się 1000 ludzi, a przygrywała  orkiestra 33 pułku piechoty (!). Połowę dochodu z imprezy przeznaczono na wykonanie drogi z Łomży do lasu jednaczewskiego (źródło: Serwis Historyczny Ziemi Łomżyńskiej). Wspaniała inicjatywa. Proponuję, byśmy w 2025 roku, w 100-letnią rocznicę tego wydarzenia zrobili taką imprezkę. Żołnierze zagrają, zatańczymy w błocie, a dochód przeznaczymy na asfalt w Jednaczewie. A może nie czekać, może to zrobić w 90-tą rocznicę, w 2015 roku. Pomyślimy.

Taka jest prawda.
Pozdrawiam czytelników – Piotr Kłys.

Skomentuj artykuł

komentarze