Dzień Strażaka w OSP Jednaczewo.

Dzień Strażaka w Jednaczewie4 maja, w dniu wspomnienia Świętego Floriana w Kościele Katolickim, strażacy na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Dzień Strażaka. Dla strażaków z Jednaczewa jest to także szczególny dzień do świętowania. Z tej okazji w niedzielę 5 maja Ochotnicza Straż Pożarna w Jednaczewie uroczyście obchodziła Dzień Strażaka, ustanowiony w 2003 roku świętem zawodowym w Polce.

        świętowanie zaczęliśmy Mszą Świętą

Głównym punktem obchodów była Msza Św. odprawiona w intencji wszelkiej pomyślności i błogosławieństwa Bożego dla wszystkich członków OSP Jednaczewo. Msza, koncelebrowana przez ks. Adama i ks. Kazimierza, odbyła się jak co niedziela w Świetlicy Wiejskiej mieszczącej się w tym samym budynku co strażnica OSP.
Dzięki defiladowemu marszowi i godnej postawie w czasie Mszy Św., wspaniale prezentujący się strażacy zrobili ogromne wrażenie na uczestnikach Zgromadzenia Liturgicznego. Energiczne i dyrektywne komendy Prezesa Bogdana Cymka stawiały w stan gotowości wszystkich zgromadzonych w sali świetlicy. Ksiądz Adam Izbicki w płomiennym kazaniu przedstawił legendę związaną z ustanowieniem świętego Floriana patronem strażaków. Przypomniał także jak ważną rolę odgrywają w życiu każdej społeczności ci, którzy „narażają zdrowie i życie by nieść pomoc bliźnim ratując ich życie i majątek”. Na sali nie było nikogo, kogo fakt obecności OSP w Jednaczewie nie napawałby dumą i spokojem jednocześnie.
Post comunio ksiądz celebrans dokonał poświęcenia ostatnio nabytego wyposażenia jednostki. Są to zakupione i przekazane przez Urząd Gminy Łomża: pompa szlamowa, ubrania bojowe, kaski, a także dwa mundury reprezentacyjne, które jednostka zakupiła dzięki dotacji od sponsora.

        chrzest bojowy

Po Mszy Św. Komendant jednostki druh Józef Kowalewski zarządził przetestowanie pompy. Próbę zanurzeniowo-wydajnościową przeprowadzono w pobliskim stawie. Ekipa obsługująca pompę wykazała się ogromnym profesjonalizmem, co – mam nadzieję – widać w dokumentacji fotograficznej.

        część nieoficjalna

Po kilkunastominutowym efektownym pokazie, połączonym z minizawodami „kto siknie dalei/wyżej/szerzej” Komendant Kowalewski zakończył część oficjalną uroczystości. W słoneczne niedzielne popołudnie, z poczuciem spełnienia, druhowie rozeszli się kontynuować świętowanie w małych grupach.

        Dziękujemy!

W tym szczególnym dniu Komendant i Prezes OSP Jednaczewo druhowie Józef Kowalewski i Bogdan Cymek, w imieniu wszystkich członków OSP dziękują Radzie Gminy Łomża, Wójtowi Gminy Panu Jackowi Nowakowskiemu oraz opiekunce strażaków Pani Marii Mrozek za finansowanie potrzeb jednostki. Dziękują także sponsorowi za zakupienie mundurów wyjściowych.

I taka jest prawda.

Skomentuj artykuł

komentarze